Sunday, 14 July 2013

Škvarkové placky podle Sandtnerky

Škvarkové placky podle Sandtnerky
Těsto:
12 dkg vepřových škvarků
50 dkg mouky (hladké a krupičkové dohromady)
18 dkg sádla
1/8 l mléka (125 ml)
2 dkg droždí
lžičku cukru na kvásek
sůl, pepř
lžíce bílého vína
2 vejce (1 do těsta a 1 na potření)
1. Vepřové škvarečky jemně posekáme. Necháme vzejít kvásek: Do mléka v hrnečku nebo mističce rozdrobíme droždí, přidáme lžičku cukru a necháme na teplém místě nakynout, až se tvoří bubliny a kvásek nabyl na objemu.
2. Do mísy prosijeme mouku, přidáme sádlo, osolíme, opepříme, přilijeme vykynutý kvásek, vejce, lžíci vína a vypracujeme těsto.
3. Škvarečky zapracujeme do těsta, těsto položíme na pomoučněný vál, rozválíme, dvakrát přeložíme a pak necháme pod utěrkou kynout.
4. Po 15 -20 minutách těsto rozválíme na plát silný asi 1 cm a vykrajujeme kolečka, která klademe na plech. Není třeba plech vymazávat, mastné těsto se o sebe postará samo.
5. Kolečka ozdobíme nožem - vytvoříme mřížku, potřeme rozšlehaným vajíčkem, můžeme ještě lehce posolit nebo pokmínovat a pečeme v předehřáté troubě na 180° C dozlatova.
6. Necháme vychladnout a "podáváme k čaji", jak doporučuje paní Sandtnerová.
Krupičková mouka/ Rozdíl mezi klasickou hladkou a krupičkovou moukou je ve způsobu mletí. Do krupičkové se míchá trocha nejjemnější krupice. Dnes už ji běžně neseženeme. Marie Sandtnerová v některých receptech navrhuje jako její možnou alternativu škrobovou moučku. Nic nezkazíme, když ji nahradíme směsí hladké a polohrubé mouky, případně dětské krupičky. /

No comments:

Post a Comment